Zhang Youxia --vice chairman of the CPC Central Military Commission

Source
Xinhuanet
Editor
Dong Zhaohui
Time
2017-10-25

Zhang Youxia
 

The following is the biographical sketch of Zhang Youxia:

Zhang Youxia, male, Han ethnicity, was born in July 1950 and is from Weinan, Shaanxi Province. He joined the People's Liberation Army (PLA) in December 1968 and the Communist Party of China (CPC) in May 1969. He graduated from the Basic Department of the PLA Military Academy and has a junior college education.

Zhang is currently a member of the Political Bureau of the CPC Central Committee, Vice Chairman of the CPC Central Military Commission, and member of the PRC Central Military Commission; he holds the rank of general.

2017- Member, CPC Central Committee Political Bureau

Vice Chairman, CPC Central Military Commission

Member, PRC Central Military Commission

2017 Member, CPC Central Military Commission

Member, PRC Central Military Commission

2015-2017 Member, CPC Central Military Commission

Member, PRC Central Military Commission

Director, Equipment Development Department under the Central Military Commission

2013-2015 Member, CPC Central Military Commission

Member, PRC Central Military Commission

Director, PLA General Armaments Department

2012-2013 Member, CPC Central Military Commission

Director, PLA General Armaments Department

2007-2012 Commander, PLA Shenyang Military Area Command

2005-2007 Deputy Commander, PLA Beijing Military Area Command

2000-2005 Commander, 13th Group Army, Ground Force

1994-2000 Deputy Commander, 13th Group Army, Ground Force

Took a combined arms operations course at the University of National Defense (Mar 1996-Jan 1997)

1990-1994 Commander, 40th Division, 14th Group Army, Ground Force

1987-1990 Deputy Commander, 40th Division, 14th Group Army, Ground Force

1984-1987 Deputy Commander, 40th Division, 14th Army, Ground Force

Studied at the Basic Department of the PLA Military Academy (Sep 1984-Jul 1986)

1983-1984 Commander, 119th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1981-1983 Deputy Commander, 118th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1979-1981 Chief of Staff, 118th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1979 Chief, Combat Training Section, Headquarters, 118th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1977-1979 Company Commander, 8th Company, 3rd Battalion, 119th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1971-1977 Staff officer, Combat Training Section, Headquarters, 119th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

1968-1971 Soldier, 6th Company, 119th Regiment, 40th Division, 14th Army, Ground Force

Member, 17th through 19th CPC Central Committees

Member, Political Bureau, 19th CPC Central Committee

Appointed CPC Central Military Commission member at the First Plenary Session of the 18th CPC Central Committee

Appointed PRC Central Military Commission member at the First Session of the 12th NPC

Appointed CPC Central Military Commission Vice Chairman at the First Plenary Session of the 19th CPC Central Committee

 

Related News

Continue...